Néhány kutya és macska örömmel rágja meg a szobanövények leveleit, míg másokat teljesen hidegen hagy a házi esőerdő. Azonban nem mindegy, hogy a növény melyik részét kóstolta meg Bodri vagy Cirmi. Összeszedtük a leggyakrabban tartott, mérgező szobanövények listáját, melyekre érdemes odafigyelni.
Mérgező szobanövények, és tünetek
Érdemes olyan növényeket tartani a lakásban, melyek nem jelentenek veszélyt kedvenceinkre; illetve tároljuk olyan helyen őket, ahol nem férhetnek hozzájuk. A kölyökkutyák- és cicák különösen hajlamosak mindent megkóstolni, így esetükben még jobban szükséges figyelnünk. Egy mérgezés általános tünetei a heves hányás és hasmenés, valamint remegés; extrém esetben imbolygó mozgás és összeesés. Lássuk, melyek a mérgező szobanövények, melyek veszély források lehet kisállatodra nézve.
Orvosi aloé
Míg az emberek számára sok hasznos tulajdonsággal bír, addig a kutyák számára mérgező a benne található szaponinok miatt.
Babér
Az előszeretettel használt fűszernövényben eugenol található, ami fokozott nyáladzást és hányást válthat ki.
Ciklámen
Virága és levelei enyhén, a gumója erősen mérgező. Elfogyasztása akár szívleállást is okozhat!
Fikusz
Közepesen mérgező, de szerencsére ritkán akarják az állatok elfogyasztani.
Filodendron vagy monstera
Erős levelei a fikuszhoz hasonlóan kevéssé vonzóak, de ha valaki megkóstolja, erős nyáladzást és hányást fogunk nála tapasztalni.
Korallvirág
A színes bogyók finom falatnak tűnhetnek, de elfogyasztásuk súlyosabb esetben szívritmuszavart is okozhat
Liliomfélék
Bár illata bódító, megkóstolására mégse bíztassunk senkit. A vitorlavirág valószínűleg csak hasmenést fog okozni, de ha a tigrisliliomot eszi meg kutyánk vagy cicánk, akár bele is halhat.
Mikulásvirág
Szépséges piros vagy fehér leveleivel télen sokak otthonát dísziti ez a különleges növény. Bár halálos mérgezést nem fog kiváltani, azonban torokirritációt és gyomorbántalmakat okozhat.
Nárcisz
Bár az egész növény mérgező, de a legveszélyesebb a gumója. Ha a kutyusunk megeszi, legrosszabb esetben vérnyomáscsökkenéshez és bénuláshoz vezethet.
Pozsgafa
Bár rendkívül impozáns, nincs jóban a háziállatokkal: ha Cirmi megkóstolja, hányás és hasmenés mellett remegést is tapasztalhatunk nála.
Szobai futóka
Komoly gondot a mikulásvirághoz hasonlóan nem fog okozni, de irritálhatja a nyálkahártyát.
Spárgapáfrány
Ezek a növények szapogenint tartalmaznak, amely olyan vegyület, amely kutyákban és macskákban bőrgyulladást okozhat. A bogyók mérgezőek háziállatai számára, hasmenést, hányást és gyomorfájdalmat okoznak.
Győződjünk meg a kisállat jollétéről
Ha háziállatunk megkóstolta egyik szobanövényünket és nem vagyunk benne biztosak, hogy problémát okozhat-e, hívjuk fel az állatorvosunkat a biztonság kedvéért. Amennyiben mérgezés tüneteit mutatja, azonnal vigyük el orvoshoz. Minél kevesebb méreganyag szívódik fel, annál nagyobb valószínűséggel fog kedvencünk maradéktalanul meggyógyulni.
Mit tehetünk, ha kisállatunk mégis tiltott szobanövényt kóstol?
Azt szokták javasolni állatorvosaink, hogy minden esetben érdemes levinni kisállatunkat orvoshoz. Mivel minden házi kedvenc más, és minden kutyus vagy cica másképp reagál, hiszen más-más egészségügyi állapotban vannak. Mutatunk egy olyan Petamin készítményt, melyek kifejezetten huncut, "szobanövényt fogyasztó" kisállatoknak is ajánlott.
Petamin Tisztítókúra csomag, méregtelenítés kutyáknak, teljesen természetesen
A Petamin Tisztítókúra csomag olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek bizonyítottan segítik a kutyák szervezetének tisztító funkcióit, támogatják a méregtelenítő folyamatokat végző máj, vese és bélrendszer egészséges működését. Ebben a csomagban megtaláljátok a Petamin Máj egészsége kapszulát, a Petamin Emésztés komfort pasztát és a Petamin Kurkumin Flex Ultra kapszulát is. Többet a készítményekről ezen a linken találtok.