A kutyák ebből a szempontból (is) jóval kiismerhetőbbek, elvégre, ha ugatnak, annak általában elég egyértelmű oka van. A nyávogás a macskáknál azonban teljesen más, és sokszor a gazdáknak fogalmuk sincs, most épp mit szeretnének a tudtukra adni. Összeszedtük most a nyávogás leggyakoribb okait, hogy könnyebben megértsd kedvenced!Éhes? Szomjas? Álmos? Nyűgös? WC-re kell mennie? Vagy egyszerűen csak nyávogós kedve van? Miért nyávog a macska?
A cicákra nem véletlenül mondják sokszor, hogy kiszámíthatatlanok, ez azonban még nem jelenti azt, hogy a nyávogásukkal nem kell foglalkozni.Elvégre az esetek nagy részében tényleg van valami konkrét oka annak, hogy elkezdenek velünk „beszélgetni”.
Íme, a 9 leggyakoribb ok, miért nyávog a macska!
1. A „Figyelj rám!” nyávogás
A macskák ösztöne a nyávogásra a születésnél kialakul, hiszen mivel ilyenkor még nem látnak, ez az egyetlen módszerük, hogy magukra vonják édesanyjuk figyelmét. Ahogy felnőnek, úgy az ösztön is átalakul, ám a nyávogás tárgya sokszor megmarad: figyelemre éhesek, és ezt így akarják tudatni. Érdekesség, hogy a macskák egymásnak szinte sosem nyávognak, kizárólag akkor használják ezt a kommunikációt, ha egy emberrel akarnak „beszélgetni”.
2. Az „Engedj ki” nyávogás
Ez a szobacicáknál nem létező ok, a természetet rendszeresen járó macskáknál azonban gyakori indok lehet a nyávogásra. Ha az ajtó, ablak közelében csinálják, akkor azzal arra céloznak, szeretnének kicsit „világgá menni”.
3. Az éjszakai nyávogás
A macskatulajok egyik leggyakoribb problémája, hogy a cicájuk az éjszaka kellős közepén kezd koncertezni. Ennek nagyon egyszerű oka van: a macskák átlagosan 16 órát alszanak egy nap, és inkább éjszaka szeretnek ébren lenni. Ez a nyávogás tehát leginkább azt jelenti: „Gyere játszani!” Ne szépítsük, az időzítés nem a legnagyobb erényük…
4. Az „Adj enni, de azonnal!” nyávogás
Ezt a nyávogást garantáltan ismeri minden macskatulajdonos, és túlságosan nem is kell magyarázni.
5. A „Baj van!” nyávogás
A fenti példák általában mind játékosságot, vagy valami más, általános igényt jeleztek, ez a nyávogás azonban teljesen más, és tónusából fel is lehet ismerni villámgyorsan. Ezzel üzen ugyanis nekünk kedvencünk: baj van! Hogy pontosan mi, azt talán ő sem tudja, csak azt, hogy valami fáj. A többit már nekünk kell kitalálnunk!
6. A „Hello!” nyávogás
Ezt viszonylag kevesen ismerik, mivel viszonylag kevés macska csinálja. Ez tulajdonképpen egy üdvözlésforma, amit a cicák akkor használnak, mikor hosszabb idő után meglátják újra gazdájukat. Szóval, ha elkezd nyávogni a macskánk, mikor belépünk az ajtón, azt vegyük bóknak!
7. Az ideges nyávogás
Ha hosszú, elnyújtott nyávogással találkozunk, kezdjünk el gyanakodni, hogy valami nincs rendben. Ez azért más, mint a „Baj van!” nyávogás, mert itt nem azt jelzi a macska, hogy fáj valami, sokkal inkább azt, hogy ideges valamiért.
8. A „Hé!” nyávogás
A rövid, kimondottan magas tónusú nyávogást akkor hallhatjuk, ha valami olyat csinálunk, ami a macskánknak nem tetszik. Például ha véletlenül nem vesszük észre a szobában sétálás közben, és meglökjük, vagy esetleg rálépünk. Így szól kedvencünk, hogy legyünk óvatosabbak.
9. Az ösztönnyávogás
Ha a macska például az ablakban ül, szeme egy pontra fókuszál, a feneke pedig elindul az égbe, tudhatjuk, ösztönnyávogással van dolgunk. Ez egy olyan jelzés, ami automatikusan „kapcsol be” az ösztönökkel együtt, például, ha „vadászüzemmódba” áll kedvencünk egy madarat látva.