Loading...
Macskanátha

Őszi-téli macskanátha - Mit kell róla tudni?

A légúti megbetegedések a cicáknál is előfordulhatnak az őszi-téli szezonban. Mit tehetsz a macskanátha megelőzéséért és hogyan kezeld, ha megfázik a cicád? Cikkünkből megtudhatod!

A hűvös, borongós idő beköszöntével évről-évre megjelennek a légúti megbetegedések, mi pedig igyekszünk mindent megtenni, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket és ne essünk ágynak. Sokan azonban nem is tudják, hogy macskanátha is létezik: bizony, az őszi-téli hidegben bársonytalpú kedvencünk is megfázhatnak!

De mégis hogy lesz náthás egy macska, mik a tünetei, és mit tehetsz azért, hogy kedvenced ezekben a hónapokban is egészséges, boldog életet élhessen?

Mi okozza a macskanáthát?

Macskáknál a felső légúti fertőzések két fő kórokozója a macska herpeszvírus (FHV) (ami macska rhinotracheitis vírus, röviden FVR néven is ismert) és a macska calicivírus (FCV). A fertőzések kb. 90 százalékát ez a két vírus okozza. Baktériumok közül leggyakrabban a Bordetella bronchiseptica és a Chlamydophila felis okoz légzőszervi betegséget.

Fontos tudni, hogy a macskanáthát okozó vírusok NEM terjednek állatról emberre, illetve ha megfáztál, akkor jó eséllyel te sem fogod megfertőzni a cicádat. Az említett baktériumok rendkívül ritkán okozhatnak embernél is betegséget, de világszerte csak kevés ilyen esetet ismerünk.

Hogyan kapják el a náthát a macskák?

A kórokozók fertőzött macskával vagy fertőzött felülettel való érintkezéssel könnyedén terjednek. Emellett a hideg, nedves időjárás, hiányos táplálkozás, alapbetegség vagy idős kor miatt legyengült immunrendszer is növeli a fertőzésekre való fogékonyságot és a súlyosabb tünetek kockázatát.

Milyen tünetei vannak a macskanáthának?

  • Köhögés
  • Tüsszögés
  • Szem vagy orr váladékozása
  • Orrdugulás
  • Levertség
  • Étvágytalanság
  • Láz
  • Szájüregi fekélyek

Mit tehetsz gazdiként a macskanátha ellen?

A megelőzéshez és a kezeléshez is fontos:

  • Száraz, meleg alvóhely és sok pihenés
  • Megfelelő folyadékpótlás
  • Immunerősítés – vitaminok, ásványi anyagok pótlása, táplálékkiegészítők használata

Kezelésre az állatorvos gyógyszert is felírhat: antibiotikumot, gyulladáscsökkentőt, lázcsillapítót, nyákoldót, szemcseppet. Otthoni adj neki finom ételeket, segíts be neki a bundája ápolásában, törölgesd le a váladékot szeméről, orráról. Emellett a levegő párásítása is nagyon hasznos ilyenkor.

A megelőzés legjobb módja a szükséges védőoltások beadatása, de fontos még a kiegyensúlyozott táplálás, az etetőhely és alom rendszeres fertőtlenítése, a beteg macskákkal való érintkezés kerülése és nedves, hideg idő esetén a korlátozott kijárás.

Természetesen étrend-kiegészítőkkel is támogathatod cicád immunrendszerét. A Petamin oldalán megtalálod a leghasznosabb immunerősítő termékeinket kis kedvenced számára:

Petamin Facebook oldal Petamin Instagram oldal