Huncut kalandorok, vagy éppen csak kíváncsi kisállatok, de kétségtelen, hogy van néhány olyan házi kedvenc, aki előszeretettel szökik ki az udvarról, háztól a gazdi tudta nélkül, hogy kalandvágyát csillapítva nekivágjon a nagyvilágnak. Mit tehetünk azonban mi a szökés ellen, hiszen mindig akkor következik be, amikor nem vagyunk otthon?
Miért szökik a kutyám?
Először is derítsük ki, hogy vajon miért szökik el a kutyus! Egy rossz, helyenként hiányos kerítés nem fogja megállítani abban, hogy elmenjen világot látni. Emellett fontos azt is megtudni, hogy mi motiválja őket a terület elhagyására. Unatkozik? Vagy talán hiányzunk neki? Szorong egyedül? Valaki motiválja kintről? Lássuk mit tehetünk ellene.
Biztonságos kerítés
Ellenőrizzük, hogy biztosan nem tud-e kijutni a kerítés alatt, illesztések mentén vagy esetleg valamire felmászva. A kutyák rettentő kreatívok tudnak lenni, ha izgalmas tevékenységről van szó! Főleg akkor, ha unatkoznak vagy nagyon motiváltak a távozásban.
Unalom ellen
Unatkozik, tegyünk ellene! Foglalkozzunk vele mielőtt elmennénk otthonról, vigyük el sétálni vagy küldjük el kutyanapközibe. Hagyjunk neki elől játékokat (amiket nem tud elfogyasztani), esetleg rejtsünk el finom falatokat a kertben és tanítsuk meg neki, hogy keresse meg őket
Félelem, szorongás
Esetleg fél, szorong egyedül? Tanítsuk meg egyedül maradni, fokozatosan növelve az otthonhagyás idejét. A szorongás mérséklésében jól jöhet az ashwagandha is, mely a kortizolszintet csökkentve a nyugalmi állapot elérését segíti elő. A Petamin Ashwagandha Relax kapszula tudományos vizsgálatok és szakértői ajánlások alapján támogathatja a kutyákat és macskákat a stresszel, szorongással, félelemmel járó szituációkban. Hatóanyagaival segíthet a nyugalom, mentális egyensúly és pozitív közérzet fenntartásában. A készítményt ezen a linken találjátok.
Egyéb motiváció
Motiválja egy másik kutyapajtás, esetleg személy a kerítés túloldaláról? Ha igen, akkor megkérhetjük az illetőt vagy a kutya gazdáját, hogy ne sétáljon arra vagy próbálja figyelmen kívül hagyni a kerítésen belül levő ebet. Az ivaros kanokat az esetleges tüzelő szukák illata is szökésre csábíthatja, ahogy az erdő melletti lakhely esetében az izgalmas és csodás szagok jelenthetnek nagy kísértést.
A legrosszabb megoldások egyike
A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet módosítása értelmében 2016. január 1-jétől tilos ebet tartósan kikötve tartani. Kerüljük lehetőleg a láncra verést vagy a ’láthatatlan kerítésnek’ nevezett elektromos nyakörv használatát. Nem etikus módszerek és a valódi problémát (a szökés okát) nem szűntetik meg, csak tüneti kezelést hoznak.
Miért szökik a kutyám?
Fontos tudnunk, hogy a szökés önmagában egy úgynevezett önmegerősítő tevékenység. Ez azt jelenti, hogy mikor kedvencünk az utcákat rója, sok izgalmas élményben van része. Ez pedig nemhogy elrettenti, hanem egyre jobban motiválja a következő kirándulásra. Ahelyett azonban, hogy a szökést megszűntetni akarnánk, próbáljunk inkább azon dolgozni, hogy a kertben lét vonzóbbá váljon az utcai csavargásnál.
A felelős állattartás
Ahogy egy korábbi cikkünkben írtuk, mielőtt haza vinnénk újdonsült kisállatunkat, legyen az kiscica, vagy éppen egy édes kiskutya, szükséges elgondolkoznunk azon, hogy milyen felelősséggel jár, ha a családba kisállat kerül. Ez a felelősség pedig nem csupán abban merül ki, hogy hol fog lakni, mit fog enni, mivel játszik majd? Mire van szüksége? Hanem a felelős kutyatartás szabályaiban is. Ha Buksi rendszeren sétál, a gazdik foglalkoznak vele és az egyedül hagyás ideje alatt is izgalmas és kellemes otthon lenni, kisebb lesz a motivációja a külvilág felfedezésére. Emellett persze azt sem szabad elfelejteni, hogy amíg a szökést nem szűntetjük meg, feltétlenül helyezzük kutyánkat biztonságos körülmények közé amíg nem vagyunk otthon!